Ovacık Köyü

Ovacık Köyü

Çeşme'ye bağlı olan bir mahalledir. 2019 yılında yapılan nüfus sayımına göre , Ovacık Köyü nüfusu 2466 kişiden oluşuyor. Çeşme merkeze uzaklığı 4 km. İzmir merkeze uzaklığı ise 74 km.

Tatil beldesi olarak İzmir'in göz bebeği Çeşme ilçesi yer yıl turist akınına uğruyor. Özellikle Çeşme ve Alaçatı tarafları binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Çoğunlukla kalabalık ve merkezi yerleri tercih ederken , bir kısımda  yeni yerleri keşfedecek ve daha sakin bölgeleride tercih ediyor. Bununla beraber Çeşme köyleri giderek popüler hale gelmiştir.

Çeşme Ovacık Köyü Tarihi

Oldukça eski zamana dayanmaktadır. Ovacık Köyü adını bu bölgede ki geniş ovalardan alıyor. Köy mezar taşları incelendiğinde Ovacık Köyü tarihi 700 yıl öncesine uzanıyor. Bu köyün kurucuları kim diye soracak olursanız, tam bir kişi olarak açıklamak mümkün olmuyor. Fakat Türkler tarafından kurulan köyler arasında yer alıyor.

Köylerin kurulma amacı, Türk Köyleri, geçmiş zamanda deniz üzerinden gelme ihtimali olan başka bir deyişle gerçekleşecek düşman saldırılarını önleme  ve bu saldırılardan korunma amacıyla kurulmuştur. Köyler kıyılardan uzak olarak, tepe kısımlara kurulmuştur.

Köy tarihi incelemesi yapıldığında , 1800 lü yıllarda peş peşe iki deprem meydana gelmiştir. Bu sebeple bir çok göç ortaya çıkmıştır. Ne yazık ki bu göçler sonucunda köy nüfusu giderek azalmıştır. Ancak, ilerleyen yıllarda , Rum halkın adalardan gelmesiyle tekrar yoğun nüfuslu köy haline gelmiştir. 1850 li yıllardan 1900 lü yıllara kadar ova tarafına yerleşen Rumlar, köyün tepe ve yamaç kısmına yerleşen Türkler yıllarca bir arada yaşamıştır. Ayrıca bu birliğin olduğu dönemde oldukça önemli bir kilise yer almaktadır. Başka bir deyişle Yunanistan'ın adalarından biri olan Sakız Adası içinde ki manastır ile aynı zaman diliminde inşa edilmiştir. Bunların dışında , tüm halka hitap eden Rum Okulu bulunuyor. Hatta bu köy tarafında küçük bir hristiyan mezarlığı var. Fakat ne yazık ki yapılan kazı çalışmaları sonucunda hiç birine ulaşılamamıştır. Ancak bölge yerlisi eskiden manastırın olduğu tepeyi Manastır Tepesi olarak adlandırıyor.

Daha sonraki yıllarda, Yunanlılar ile gerçekleşen mübadele sonucu Rum kesim yerini Türk nüfusuna bırakmıştır. Ovacık Köyü'nü terk eden Rum halkı yerine , Kavala ve Karaferya ( Yunanistan'ın Orta Makedonya Bölgesin'de bulunan şehrin adı ) bölgesinden göç eden Türklere bırakmıştır.

Günümüzde Ovacık Köyü

Bugünkü zamana baktığımız zaman Ovacık Köyü nüfusu , yaklaşık olarak 2000 kişiden oluşmaktadır. Bu köyün en önemli özelliği, Çeşme Köyleri arasında en çok verimli topraklara sahip olan büyük bir köy olmasıyla biliniyor. Günümüzde bu topraklarda tütün üretimine bırakılmıştır. Eski dönemlerde burada oldukça bağcılık oldukça gelişmiştir. Yaklaşık 1980 yılı itibariyle yerini ,bu verimli topraklarda enginar ve kavun üretimi almıştır.

Özellikle Çeşme kavunu kendine özgü minik bir yapıya sahiptir. Sarı rengi ile bilinen harika kokuya sahip ve oldukça lezzetli olmasıyla bilinmektedir. Kısacası en güzel Çeşme kavunu bu topraklarda yetişmektedir. Ardından bu verimli topraklar üzerinde 1990 yılı itibariyle üretilmeye başlamıştır. Oldukça kaliteli üzüm yetiştirmek ve bununla beraber şarap üretmek için yapılan çalışmalar sonucunda olumlu dönüşler elde etmişlerdir.

Ovacık Köyü manzarası gelenleri cennet hissine kapılmasına sebep oluyor. Doğayla iç içe köyler olarak yeşilin her tonuna hakim olmak tam olarak burada yaşamak oluyor diyebiliriz. Ayrıca el değmemiş doğası kendini korumayı başarmıştır. Sokakları boyunca kendine özgü tarzı ve doğallığı korunmuş evler oldukça hoşunuza gidecek.

Ovacık Köyü doğası için sadece bol yeşillikten ibaret demek bu köye haksızlık olacaktır. Kendine has denizi de bölgeye aşık olmanıza sebep oluyor. Bölge de tepeye çıktığınız zaman yeşilin ve mavinin harika manzarasını görebilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde sıcak havanın ve deniz tarafından esen rüzgarın serinliği şehirden kaçmak isteyenler için sebep olacak.

Ovacık Köyü yakınındaki Çatalazmak yani başka bir deyişle Ovacık Azmak bu güzel köyün sahil tarafıdır. Çeşme merkez uzaklığı 7 km . Ovacık Köyü uzaklığı ise 5 km. Oldukça geniş bir alana yayılan plaj bozulmamış çevresi ile şahane görüntüsünü gözler önüne seriyor. Bölgeye gelen turistler için de oldukça rağbet gören bir yer olmuştur.

Çatalazmak bölgesindeki sitelerden sonra başlayarak boylu boyunca  uzanan sahil şeridi , Alaçatı sörf merkezi tarafına dek devam etmektedir.Çoğunluğu sahil tarafından giden  toprak , ara ara asfalt sahil yoludur. Ancak bu yolu çoğu kişi bilmemektedir. Küçük ve doğallığını koruyan plajlar patika yolları, harika manzaraları, engebeli yürüyüş yoluna eşlik eden yosun ve kekik karışımı kokusu.. Kısacası doğayla bütünleşeceğiniz harika bir köy.

Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yap
Hizmetlerimiz
Sıkça Sorulan Sorular
Çeşmeyatkiralama ailesi olarak motor yatınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Teknemizin adı No Rules. 14 metre uzunluğunda , 485 beygir gücünde çift motordan oluşmaktadır. Motoryat içerisinde 2 kamara, 1 duş, 1 wc, mutfak ve oturma grubundan oluşan , ön ve arka kısmında da güneşlenme yeri vardır. Ayrıca arka tarafta yemek yerken manzarayı seyredebileceğiniz masa bölümü yer almaktadır.
Neden çeşmeyatkiralama.com.tr ‘yi tercih etmeliyiz?
Motoryatımızda sizlere sunduğumuz hizmetimizin kalitesi, güvenilir tekne turu için doğru adres diyebiliriz. Çeşme Yat Kiralama Ailesi olarak sizlere oldukça deneyimli olduğumuz bir konuda , saygıdeğer misafirlerimizi ağırlamaktan zevk duyuyoruz. Müşteri memnuniyetini her şeyden önemsiyoruz, güvenli ve konforlu bir tura katılmanız için çalışmaktayız.
Özel tekne turu hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?
Bu tarz motor yat kiralamak lüks sınıf tekne kiralama sınıfında yer alıyor. Sadece size özel hazırlanan teknemizde, kaptan ve servis personelimiz sizin ve halka vakit geçirmeniz için hizmet vermektedir.
Tur esnasında başkası olacak mı?
Yat kiralama yaparken motor yatımız sadece size özel tahsis edilmiş olup, kaptan ve servis personelimiz dışında kimse bulunmuyor.
Misafir mahremiyetine önem veriyor musunuz?
Misafirlerimizin konforunu oldukça önemsiyoruz. Kiralama yaptığınız süre boyunca rahatsızlık duyacağınız bir durum söz konusu olmayacaktır. Sizin rahatlığınız için kaptan ve servis personeli arkadaşımız flynnbeachte sizleri bekleyecektir. İstek ve arzunuza göre tekneye geri gelip sizelere yardımcı olacalardır.
Motor yatınızda herhangi bir etkinlik düzenliyor musunuz?
Teknede bekarlığa veda gecesi, arter parti, doğum günü, evlenme teklifi gibi özel anlarınızda yanınızda olmaktan onur duyuyoruz. Bu tarz organizasyonlarınızı teknemizde gerçekleştirebiliriz.
Özel organizasyonları nasıl düzenliyorsunuz?
Özel etkinliklerinizi hazırlarken birlikte çalıştığımız organizasyon şirketleri ile organize ediyoruz. Tercihinize göre özel gününüzü kendiniz de organize edebilirsiniz.
VIP tekne kiralama ücreti nedir?
Motor yat kiralama ücreti taleplere göre değişiklik göstermektedir. Fiyat politikamız saatlik tekne turu, konaklamalı tekne turu, gezi turu, teknede akşam yemeği gibi durumlarda farklı fiyatlandırma olacaktır.
Özel yat kiralama yapmak istesek, rezervasyonumuzu nasıl yapabiliriz?
Sezonda özellikle özel yat kiralama yapmak için yoğun talep olacağı için kiralamak istediğiniz tarihten en geç 1 hafta önce rezervasyonunuzu yaptırmanız gerekmektedir.
Tura katılacağımız gün yağmurlu olursa yinede yat turu yapılır mı?
Denizin durumuna göre tur devam edebilir. Tehlike oluşturacak herhangi bir durum söz konusu değil ise hava yağmurlu olsa da misafirlerimiz istiyorsa çıkabiliriz.
Yemekli tur olduğu zaman ne tür yemekler servis edilmektedir?
Genellikle çalıştığımız restoranlardan sipariş vermekteyiz. Yoğunluk olarak deniz mahsüllerinden oluşmaktadır. Ancak özel tercihlerinizi göz önünde bulundurarak yemek siparişinizi verebilriz.
Teknede özel sipariş verebiliyor muyuz? Ekstra ücretli mi?
Gün içerisinde istediğiniz özel yemek menüleri için anlaşmalı olduğumuz beachlerin yemek menülerinden dilediğiniz siparişi verebilirsiniz. Ücret tamamen tarafınıza aittir.
Hangi tip ödeme kanalları ile ödeme yapabiliriz?
Havale - eft ya da limanda nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.
Tekne turuna karar verdik diyelim, rezervasyon aşamaları nasıl oluyor?
Hangi tarihte yat kiralama yapacaksanız, 1 hafta ( en geç ) rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuzun kesinliği adına % 40 ön ödeme yapmanız gerekiyor. Gerisini tur gününde teknede ödeyebilirsiniz.
Konaklamalı yat turu nasıl oluyor? Kaç kişi konaklama yapabiliriz?
Konaklamalı yat turunda sabah 10.30 hareket saatimizde limandan ayrılıyoruz, ertesi gün sabah 08.00 gibi geri dönüş yapmaktayız. Saati sizlere göre düzenleyebiliriz. Konaklama için kişi sayısı en fazla 5 kişiliktir.
Teknede sigara içebilir miyiz?
Sadece açık alanlarda sigara içebilirsiniz. Elektronik sigaralarda dahil..
Dışarıdan alkol getirebilir miyiz?
Evet , dışarıdan alkol getirebilirsiniz.Getirilen yiyecek ve içecekler müşteri sorumluluğundadır.
Gideceğimiz yerlere biz karar verebiliyor muyuz?
Evet siz karar verebiliyorsunuz.Özel bir tercihiniz varsa, hava durumuna göre kaptanımızla beraber yeni bir rota oluşturabiliriz. Ancak gideceğimiz yerin mesafesine göre mazot tüketimi değişebileceğinden fiyatlar farklılık göstermektedir.
Motor yat kiralamak için yolcu kapasitesi nedir?
Günlük kiralama yaparken maksimum 7-8 kişi , konaklamalı kiralama yapacaklar için maksimum 5 kişi ile sınırlıdır.
Yolcu sigortası var mı?
Teknemizde bulunan tüm yolcularımıza seyahat sigortası yapılmaktadır.
İletişim