Çeşme'de ki Tarihi Çeşmeler

Çeşme'de ki Tarihi Çeşmeler

Tarihi zenginlikleri asırlardır devam eden izleri gözler önüne sermektedir. Çeşme tarihi yüzyıllardır topraklarında birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Geçmişten günümüze ulaşmış pek çok yapı, antik kent, müze ,çeşmeler sayesinde bizlerinde tanık olmasını sağlıyor. Özellikle Çeşme'nin adını aldığı o tarihi çeşmeler.. Çeşme'de ki tarihi çeşmeler oldukça fazladır. Tarihsel değeri olan bulgu ve yapılar gibi çeşmelerinde kendine özgü tasarımı ve tarihi vardır. Diğer yapılar gibi bazıları kendini korumuş bazılarının bir kısmı günümüze ulaşamamıştır. Yine de bu izlerden yola çıkarak tarihi mirası keşfedebiliriz. Böylece yaşadığımız bu güzel coğrafyanın daha fazla anlam kazanmasını sağlayabiliriz.

Çeşme tarihi M.Ö. 1000 yılına dayandığı söylenmektedir. Fakat yapılan kazı çalışmalarında her geçen gün yeni bir bulgu ortaya çıkmaktadır. Bu bulgular ışığında aslında bildiğimiz şeyler bile değişebilir.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucu , Neolitik Çağ yerleşimi bulunmuştur.

Sakarya Mahallesi Bozalan Bölgesinde Neolitik Dönem, Germiyan Yalısı Bölgesinde Kalkolitik ve Miken Dönemi, Boyalık Bölgesi ve Bağlararası Dönemi Tunç Dönemi Eski Çeşme Köyü Beylikler ve Osmanlı Döneminin izlerini taşıyor.

Ayrıca Ildırı Köyü ve Reisdere Mahallesi tarafında oldukça eski yani başka bir deyişle antik çağlardan kalma bulgu ve kalıntılar yer alıyor. Tahmini olarak yerleşimin sekiz bin yıldır olduğu düşünülmektedir. İlçe adını aldığı çeşmeler için burada bir çok tarihi ve farklı tasarımlı çeşmeler yer alıyor. Bu sebeple Çeşme'de ki tarihi çeşmeler ve hikayeleri oldukça merak uyandırmaktadır.

Çeşme'de ki Tarihi Çeşmeler ya da En Önemli Çeşmeleri Diyebiliriz..

Mehmet Kethuda Çeşmesi (H 1034- M 1624 )

Mevlanakapı Caddesinde yolun başında yer almaktadır. Bu çeşme , kesme taştan klasik şekilde tasarlanmıştır. Çeşme'nin belirgin görüntüsü ayna taşı bozuktur ve iki tas yuvası yer almaktadır. Ayrıca çeşmenin iki teknesi , sedleri yıpranmamıştır. Ve hala suyu akıyor. Çeşmedeki kemer üzerinde çeşmenin kitabesi yer alıyor. Bu çeşme 1929'da Kavaf Ahmet Rüştü Efendi için tamir olduğu ve ihya edilmiş olduğunu belirten ikinci bir kitabe bulunmaktadır. Bu kitabe gerçek kitabenin altında kemer boşluğuna koyulmuştur.

Ahmetoğlu Hacı Memiş Ağa Çeşmesi ( Ömer Ağa )

Bu çeşme 1837'de yapılmıştır. Çeşme'yi yaptıran kişi Ahmetoğlu Hacı Memiş , bilinen diğer adı Ömer Ağa'dır. Bazı kaynaklarda iki isimde yer almaktadır. Çeşme'de ki ara sokakların daha da detaylandırmak gerekirse, 1008. Sokak köşesinde yer alıyor. Bugüne kadar ulaşan çeşme, Kore planlı ve iki cephaneden oluşur. Yılların yıprattığı çeşme üzerinde restorasyon sayesinde sağlamlığını korumaktadır.

Hamaloğlu veya Hafize Rabia Hatun Çeşmesi

1851 yılında , dikdörtgen şeklinde ve 3 cepheli olarak tasarlanmıştır. Kesme taştan yapılmıştır. Kitabenin bulunduğu 3 cephede yoğun olarak andezit malzemeden yapılmıştır. Sarnıç giriş kısmı olan bölgede yalak ve çeşme konmamıştır. Bu alanda daha az gösterişli malzeme kullanılmıştır. Kubbe kısmı , kesme taş kullanılarak yapılan S profili yapılmış ve üstteki saçaklı kısımdan geçmiştir. Ancak Çeşme üzerinde ki bazı kısımlarda bozulmalar ortaya çıkmıştır.

Şerif Ağazade Seyyidi Hasan Ağa Ailesi Hacı Salihe Çeşmesi

Tek cepheden oluşan çeşme , yakın bir zamanda bulunduğu yer değiştirilmiştir. Nedenine gelecek olursak, dar alana sahip olması , işlevi görememesini gösterilebilir. Bunun yanı sıra , tekrar inşa edilirken beşik tonoz örtülü sarnıç daha küçük şekilde yapılmıştır. Bunun yerine sivri tonoz şeklinde tasarlanmıştır. Yapım aşamasında kırmızı kum taşı kullanılmıştır. Ayrıca çeşme nişinin olduğu yer sivri kemerli yapıdadır. Çeşmenin bulunduğu yer kalenin tarafındaki liman girişinde ki kavşakta bulunmaktadır.

Kaymakam Sadık Bey Çeşmesi

Kare şeklinde yapılmıştır. 4 cepheli bir şekilde tasarlanmıştır. Çeşmede malzeme olarak andezit kesme taş kullanılmıştır. Fakat kesme taş kullanılarak yapılan S profilinin bazı yerleri dökülmeye devam etmektedir. Çeşmenin köşe kısımları ana bölüme bitişik paye şeklinde yapılmıştır. Öyle ki çeşmenin kitabesi herhangi bir zarar görmemiştir. 1886 yılında yapılan çeşme , Turgut Özal Cadde tarafı Bağlar Çarşı tarafında yer almaktadır.  

Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yap
Hizmetlerimiz
Sıkça Sorulan Sorular

Teknemizin adı No Rules. 14 metre uzunluğunda , 485 beygir gücünde çift motordan oluşmaktadır. Motoryat içerisinde 2 kamara, 1 duş, 1 wc, mutfak ve oturma grubundan oluşan , ön ve arka kısmında da güneşlenme yeri vardır. Ayrıca arka tarafta yemek yerken manzarayı seyredebileceğiniz masa bölümü yer almaktadır.

Motoryatımızda sizlere sunduğumuz hizmetimizin kalitesi, güvenilir tekne turu için doğru adres diyebiliriz. Çeşme Yat Kiralama Ailesi olarak sizlere oldukça deneyimli olduğumuz bir konuda , saygıdeğer misafirlerimizi ağırlamaktan zevk duyuyoruz. Müşteri memnuniyetini her şeyden önemsiyoruz, güvenli ve konforlu bir tura katılmanız için çalışmaktayız.

Bu tarz motor yat kiralamak lüks sınıf tekne kiralama sınıfında yer alıyor. Sadece size özel hazırlanan teknemizde, kaptan ve servis personelimiz sizin ve halka vakit geçirmeniz için hizmet vermektedir.

Yat kiralama yaparken motor yatımız sadece size özel tahsis edilmiş olup, kaptan ve servis personelimiz dışında kimse bulunmuyor.

Misafirlerimizin konforunu oldukça önemsiyoruz. Kiralama yaptığınız süre boyunca rahatsızlık duyacağınız bir durum söz konusu olmayacaktır. Sizin rahatlığınız için kaptan ve servis personeli arkadaşımız flynnbeachte sizleri bekleyecektir. İstek ve arzunuza göre tekneye geri gelip sizelere yardımcı olacalardır.

Teknede bekarlığa veda gecesi, arter parti, doğum günü, evlenme teklifi gibi özel anlarınızda yanınızda olmaktan onur duyuyoruz. Bu tarz organizasyonlarınızı teknemizde gerçekleştirebiliriz.

Özel etkinliklerinizi hazırlarken birlikte çalıştığımız organizasyon şirketleri ile organize ediyoruz. Tercihinize göre özel gününüzü kendiniz de organize edebilirsiniz.

Motor yat kiralama ücreti taleplere göre değişiklik göstermektedir. Fiyat politikamız saatlik tekne turu, konaklamalı tekne turu, gezi turu, teknede akşam yemeği gibi durumlarda farklı fiyatlandırma olacaktır.

Sezonda özellikle özel yat kiralama yapmak için yoğun talep olacağı için kiralamak istediğiniz tarihten en geç 1 hafta önce rezervasyonunuzu yaptırmanız gerekmektedir.

Denizin durumuna göre tur devam edebilir. Tehlike oluşturacak herhangi bir durum söz konusu değil ise hava yağmurlu olsa da misafirlerimiz istiyorsa çıkabiliriz.

Genellikle çalıştığımız restoranlardan sipariş vermekteyiz. Yoğunluk olarak deniz mahsüllerinden oluşmaktadır. Ancak özel tercihlerinizi göz önünde bulundurarak yemek siparişinizi verebilriz.

Gün içerisinde istediğiniz özel yemek menüleri için anlaşmalı olduğumuz beachlerin yemek menülerinden dilediğiniz siparişi verebilirsiniz. Ücret tamamen tarafınıza aittir.

Havale - eft ya da limanda nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.

Hangi tarihte yat kiralama yapacaksanız, 1 hafta ( en geç ) rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuzun kesinliği adına % 40 ön ödeme yapmanız gerekiyor. Gerisini tur gününde teknede ödeyebilirsiniz.

Konaklamalı yat turunda sabah 10.30 hareket saatimizde limandan ayrılıyoruz, ertesi gün sabah 08.00 gibi geri dönüş yapmaktayız. Saati sizlere göre düzenleyebiliriz. Konaklama için kişi sayısı en fazla 5 kişiliktir.

Sadece açık alanlarda sigara içebilirsiniz. Elektronik sigaralarda dahil..

Evet , dışarıdan alkol getirebilirsiniz.Getirilen yiyecek ve içecekler müşteri sorumluluğundadır.

Evet siz karar verebiliyorsunuz.Özel bir tercihiniz varsa, hava durumuna göre kaptanımızla beraber yeni bir rota oluşturabiliriz. Ancak gideceğimiz yerin mesafesine göre mazot tüketimi değişebileceğinden fiyatlar farklılık göstermektedir.

Günlük kiralama yaparken maksimum 7-8 kişi , konaklamalı kiralama yapacaklar için maksimum 5 kişi ile sınırlıdır.

Teknemizde bulunan tüm yolcularımıza seyahat sigortası yapılmaktadır.
İletişim