Erythrai Antik Kenti

Günümüzde Erythrai Antik Kenti olarak geçmekte olan 12 İyon kentinden birisidir. Eski kaynaklara göre Erythrae, Erythrai ya da Litri gibi pek çok farklı isimle yer almaktadır.

Çeşme'de ki Ildırı Köyü yakınında bulunuyor. Adını nereden geliyor diye soranlar için Erythros kelimesinden ortaya çıktığı düşünülmektedir. Erythros kelimesi Yunanca kızıl anlamına geliyor. Burada da toprakların kızılımsı olmasından dolayı ortaya çıktığı söyleniyor. Bu yüzden Kızıl Kent deniyor. Fakat başka bir rivayete göre , kentin kurucusu olan Giritli Rhadamanthys'in oğlu Erythra'dan aldığı düşünülüyor.

Antik kent içerisinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda yaşamın ilk Tunç Çağı itibariyle sürdüğü anlaşılmaktadır. Ege Bölgesin'de genellikle kıyı bölgelerin tarihi miras bakımından oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. 12 İyon şehrinin , birçok kenti bu bölgede olması ve gün yüzüne çıkan ya da çıkmamış milyonlarca bulgu var demek yanlış olmaz.

Erythrai Antik Kenti içerisinde yapılan kazı çalışmaları ilk kez 1964-1982 yılları arasında yapılmıştır. Kazı çalışmalarını Ankara Üniversitesi Araştırma ve Arkeolojik Kazıları Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Ekrem Akurgal yürütmüştür. Bununla beraber merkezde yapılan kazı çalışmaları 2007 yılından sonra Doç. Dr. Ayşe Gül Akalın Orbay II. Nesil devralmıştır.

Antik Kent Tarihi 

İkinci kolonileşme zamanından beri kenti Atina Kralı Kadros'un soyundan Knapos yönetiyordu. İlk zamanlarda krallık tarafından yönetiliyordu. Fakat sonrasında tekrardan kral soyu arasından ama halkın karar verdiği Vesileuslar yönetmiştir. Erythrai halkı Panionion dinsel ve siyasal birliğine İyon kentlerinin arasında kurduğu birliktir. Daha sonra kent geçici bir süre tiranlık dönemi yaşamıştır. Hatta bu dönem boyunca , ürettikleri değirmen taşlarını da dışarıya satarak önem kazanmıştır.

12 İyon Kentinden Birisi Olan Erythrai 

İlk olarak Lidya egemenliği altına girmiştir. Sonrasında Pers egemenliği altına girmiştir. Anadolu'nun diğer İyon kentleri gibi Pers egemenliğine giren kentte ayaklanmalar başlamıştır. Bu ayaklanmalara diğer İyon kentleri de katılmıştır. Ayrıca diğer kentlerle beraber M.Ö. 334 yılında İskender Iyon kentlerine bağımsızlıklarını geri kazandırmıştır. Fakat ne yazık ki bu durum fazla uzun sürmemiştir. Sebebine gelecek olursak, İskender'in ölümü ardından tekrar kargaşalar yaşanmıştır. Bu sebeple Erythrai tekrar el değiştirmiştir. Kent bu sefer Pergamon Krallığı himayesine girmiştir. M.Ö. 133'te Roma İmparatorluğu'na geçmesiyle, artık bağımsız kent statüsüne sahip olur. Başka bir deyişle bu zamanlarda üretime önem vererek şaraplar, keçiler, değirmen taşları oldukça meşhur olmuştur. Erythrai kentinin en bilinen özelliği,  Sibyl ve Herophile adlarındaki kadın kahinleridir. Erythrai Antik Kenti tarihte oldukça büyük zararlar görmüştür. Neden yapıların bir kısmı yıkıldı derseniz, M.Ö. 1.yy dönemlerinde meydana gelen şiddetli depremler, ortaya çıkan savaşlar yüzünden oldukça yıkıma uğramıştır. Bununla beraber Romalı komutanlar da kenti çok fazla yağmalamışlardır. Sonucunda ise, Bizans zamanlarında değerini kaybetmiştir. Ardından da 1366'da Türk egemenliğine girmiştir.

Erythrai Antik Kentin'de Hangi Yapılar Var?

Dönemde harabeye uğrasa da günümüze kadar ulaşmış yapılar vardır. Tabi ki bu yapılar eski zamanlarda ki halinde değil. Athena Tapınağı, Herakleion, Akropol tarafında antik tiyatro, birçok harabe, Kybele Kayalıkları, Matrone Kilisesi gibi yapılar gün yüzüne çıkarılmıştır. Kentin tarihinde egemenliği altına girdikleri medeniyetlerin izleri ve mimarileri gözler önüne seriliyor. Tüm manzaraya hükmeden akropol yamacın en üst kısmında yer alıyor. Oldukça yüksekte olan , harika manzaraların eşlik ettiği noktada bulunuyor. Ayrıca tepeye çıktığınız zaman özellikle gün batımının eşsiz güzelliğini seyredebilirsiniz. Bununla beraber Çeşme Adaları'nı da rahatlıkla görebilirsiniz.

Erythrai Antik Kenti Kazı Çalışmaları

Ildırı Köyü içerisinde ki kent , aslında lahana tarlasında ortaya çıkıyor. 12 İyon kentinden birisi olan Erythrai oldukça önemli bir tarihin izlerini taşıyor. 1965- 1979 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sırasında, Sub- Geometrik , ağırlıklı olarak Arkaik , Klasik , Hellenistik, Roma Dönemleri gibi farklı zamanlardan izler var. Bu dönemlere ait farklı farklı kalıntı ve birçok bulguya rastlanmıştır.

Bilgiler ışığında buradaki yerleşim M.Ö. 8. yüzyıldan beri hatta M.Ö. 3. yüzyıl civarına kadar uzandığı düşünülüyor. İyonya'da ki etkileşimlerde etkisi oldukça büyüktür. Hatta akropol içerisinde Pers Egemenliği'nin öncesi ve sonrası olduğu düşünülen tabakalar, önceden yazılan bilgileri değiştirebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca kazı çalışmalarında Athena Tapınağı ve Herakleion'un antik İyon mimarisi, Efes'in en iyi örneği olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle Erythrai'de ilk yaşam belirtileri, M.Ö. 3000 yılına kadar uzanmıştır.

Bu tahminlere göre 2013'te ki çalışmalar sayesinde ulaşılmıştır. Ayrıca elde edilen bilgiler sayesinde Fenikeliler ile iyi iletişim kurdukları Doğu Akdeniz, Ege, Karadeniz'e uzanan ticaret faaliyetleri olduğu anlaşılmıştır. Hatta bulunan zengin eserler skrabeler, fayans ve bronz objeler ticaretin Mısır'a kadar uzandığını düşündürüyor. Ticaret faaliyetlerini kendini oldukça ilerleten kent, liman üstü olması sebebiyle oldukça avantajlıdır. Erythrai'nin en önemli noktası , 12 İyon kentinden en çok vergi ödeyen kent olmasıdır.

Kısacası..

Hellenistik ve Roma Dönemlerinin kuzey tarafı ve Cennettepe adı verdikleri bölgede, zeminlerde ki mozaikler ve villalar bu dönemdeki zenginliği gözler önüne sermektedir. Ayrıca Heroon ve tiyatroda önemli ölçüde maddi kaynaklara onarım yapılmasında desteği olan İmparator Hadrianus için kayıtlarda da yer verilmiştir.  Yüzeyde yapılan kazı çalışmaları çift diazomalı yapı olan tiyatro, yarım ay şeklindeki seyirci oturma kısmı ve analemma duvarları tamir edildiği düşünülüyor. Efes'te antik tiyatroda düzenlenen etkinlikler gibi burada da düzenlenmesi istenmiştir. Ancak bu tarihi yapı buna müsait olmaması nedeniyle kabul edilmemiştir. Erythrai Antik Kentin'de gezilecek yerler, tiyatro, Athena Tapınağı, Heroon, Yerleşim Surları ve Yeni kazı alanı Herakleion yer alıyor. Buradaki kazı çalışmalarında yüzlerce eser müze de sergilenmektedir. 12 İyon kentinden en zengini sayılabilecek kenti mutlaka İzmir'de gidilecek tarihi yerler listenize ekleyin..

Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yap
Hizmetlerimiz

Yatta Yüzme ve Etkinlik

Yatta Balık Turu

Günübirlik Yat Turu

Yatta Akşam Yemeği

Yatta Söz Nisan Kutlamasi

Yatta Mezuniyet Kutlamaları

Yatta İş Toplantısı

Yatta Aile Yemeği

Yatta After Party

Özel Yat Partisi

Yatta Evlilik Teklifi

Yatta Bekarlığa Veda Partisi

Sıkça Sorulan Sorular

Teknemizin adı No Rules. 14 metre uzunluğunda , 485 beygir gücünde çift motordan oluşmaktadır. Motoryat içerisinde 2 kamara, 1 duş, 1 wc, mutfak ve oturma grubundan oluşan , ön ve arka kısmında da güneşlenme yeri vardır. Ayrıca arka tarafta yemek yerken manzarayı seyredebileceğiniz masa bölümü yer almaktadır.

Motoryatımızda sizlere sunduğumuz hizmetimizin kalitesi, güvenilir tekne turu için doğru adres diyebiliriz. Çeşme Yat Kiralama Ailesi olarak sizlere oldukça deneyimli olduğumuz bir konuda , saygıdeğer misafirlerimizi ağırlamaktan zevk duyuyoruz. Müşteri memnuniyetini her şeyden önemsiyoruz, güvenli ve konforlu bir tura katılmanız için çalışmaktayız.

Bu tarz motor yat kiralamak lüks sınıf tekne kiralama sınıfında yer alıyor. Sadece size özel hazırlanan teknemizde, kaptan ve servis personelimiz sizin ve halka vakit geçirmeniz için hizmet vermektedir.

Yat kiralama yaparken motor yatımız sadece size özel tahsis edilmiş olup, kaptan ve servis personelimiz dışında kimse bulunmuyor.

Misafirlerimizin konforunu oldukça önemsiyoruz. Kiralama yaptığınız süre boyunca rahatsızlık duyacağınız bir durum söz konusu olmayacaktır. Sizin rahatlığınız için kaptan ve servis personeli arkadaşımız flynnbeachte sizleri bekleyecektir. İstek ve arzunuza göre tekneye geri gelip sizelere yardımcı olacalardır.

Teknede bekarlığa veda gecesi, arter parti, doğum günü, evlenme teklifi gibi özel anlarınızda yanınızda olmaktan onur duyuyoruz. Bu tarz organizasyonlarınızı teknemizde gerçekleştirebiliriz.

Özel etkinliklerinizi hazırlarken birlikte çalıştığımız organizasyon şirketleri ile organize ediyoruz. Tercihinize göre özel gününüzü kendiniz de organize edebilirsiniz.

Motor yat kiralama ücreti taleplere göre değişiklik göstermektedir. Fiyat politikamız saatlik tekne turu, konaklamalı tekne turu, gezi turu, teknede akşam yemeği gibi durumlarda farklı fiyatlandırma olacaktır.

Sezonda özellikle özel yat kiralama yapmak için yoğun talep olacağı için kiralamak istediğiniz tarihten en geç 1 hafta önce rezervasyonunuzu yaptırmanız gerekmektedir.

Denizin durumuna göre tur devam edebilir. Tehlike oluşturacak herhangi bir durum söz konusu değil ise hava yağmurlu olsa da misafirlerimiz istiyorsa çıkabiliriz.

Genellikle çalıştığımız restoranlardan sipariş vermekteyiz. Yoğunluk olarak deniz mahsüllerinden oluşmaktadır. Ancak özel tercihlerinizi göz önünde bulundurarak yemek siparişinizi verebilriz.

Gün içerisinde istediğiniz özel yemek menüleri için anlaşmalı olduğumuz beachlerin yemek menülerinden dilediğiniz siparişi verebilirsiniz. Ücret tamamen tarafınıza aittir.

Havale - eft ya da limanda nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.

Hangi tarihte yat kiralama yapacaksanız, 1 hafta ( en geç ) rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuzun kesinliği adına % 40 ön ödeme yapmanız gerekiyor. Gerisini tur gününde teknede ödeyebilirsiniz.

Konaklamalı yat turunda sabah 10.30 hareket saatimizde limandan ayrılıyoruz, ertesi gün sabah 08.00 gibi geri dönüş yapmaktayız. Saati sizlere göre düzenleyebiliriz. Konaklama için kişi sayısı en fazla 5 kişiliktir.

Sadece açık alanlarda sigara içebilirsiniz. Elektronik sigaralarda dahil..

Evet , dışarıdan alkol getirebilirsiniz.Getirilen yiyecek ve içecekler müşteri sorumluluğundadır.

Evet siz karar verebiliyorsunuz.Özel bir tercihiniz varsa, hava durumuna göre kaptanımızla beraber yeni bir rota oluşturabiliriz. Ancak gideceğimiz yerin mesafesine göre mazot tüketimi değişebileceğinden fiyatlar farklılık göstermektedir.

Günlük kiralama yaparken maksimum 7-8 kişi , konaklamalı kiralama yapacaklar için maksimum 5 kişi ile sınırlıdır.

Teknemizde bulunan tüm yolcularımıza seyahat sigortası yapılmaktadır.
İletişim