Ildırı Köyü

12 Iyon kentinden biri olan Erythrai Antik Kenti'nin yer aldığı meşhur köy burasıdır. Çeşme'nin köylerinden birisi olan Ildırı Köyü ile Çeşme arası yaklaşık 17 km. Ildırı Köyü'nün İzmir merkeze uzaklığı ise, 58 km. Karaburun bölgesinin hemen yanında küçük ve sakin sahil kasabası diyebiliriz. Çeşme'ye yakın köy olan Ildırı Köyü, modern ve bir o kadarda sakindir. Bölgeye özgü tarzıyla yapılan evler, yerli mesleklerle destekleniyor. Oldukça sıcakkanlı halkı ile sevimli bir balıkçı köyü diyebiliriz.

Köyü adını, 12 İyon Kentin'den biri olan Erythrai'den alıyor. Antik zamanlarda kızıl kent anlamına gelen ve yüzyıllar boyunca farklı isimlerlede yer almıştır. Antik çağlarda , ünlü filozof Homer'in evi buradadır.  Bununla beraber Homer, burayı güneşin en güzel battığı yer olarak anlatmıştır.

Eski dönemlerde de oldukça önemli bir kenttir. Bulunduğu konum ve barındırdığı tarihi nedeniyle keşfedilmeyi bekliyor. Erythrai Antik Kenti kazılarında tarihi önemi olan birçok yapı gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu alanda yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan , antik tiyatro, özellikle Arkaik Dönem mimarisini günümüzle buluşturan Athena Tapınağı, Matrone Kilisesi ortaya çıkmıştır.

Bunların yanı sıra eski dönemlerde yaşamış medeniyetlerin izleri ve onlardan kalan tarihi eserlerle doludur. Buradaki tarihi merak edenler için oldukça ilgi çeken bir yer olması sebebiyle , Çeşme'de yapılacaklar listesi arasında bulunmalıdır.

Ayrıca Ildırı Köyü,

İkinci derece sit alanı olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple , Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu izni olmadığı taktirde yenileme ve onarım yapmak yasaktır. Kıscası, köyün doğallığı korunması amacıyla bu yasak getirilmiştir. Yerli halk bu durumdan şikayetçi olsa da tarihi değerlerini koruyan bu köye dışarıdan oldukça rağbet vardır.

Ildırı Köyü, taş binaları, tarih kokan sokakları ve yerli halkı sizi adeta bambaşka bir yere götürüyor. Gezmeye gelmişken denenmesi gereken lezzetler ve gezilmesi gereken yerler oldukça fazladır.

Küçük balıkçı kasabası olan Ildırı Köyü, gezilecek yerler derlemesi yapacak olursak ilk durak Erythrai Antik Kenti olacaktır. Sonrasında, Ildırı Sokakları diyebiliriz. Küçücük sokaklarda tarihe eşlik eden binalar, cıvıl cıvıl birbirinden güzel tezgahlar göreceksiniz.

Ayrıca yerli halkın yaptığı doğal ürünlerden oluşan tezgahlar çok fazla talep görüyor. Özellikle el yapımı reçellere bayılacaksınız. Ildırı Köyü'nün meşhur reçeli olan enginar reçelini kesinlikle denemelisiniz. Bunların yanı sıra, her mevsim enginar bulmak kolay olmasa da bu köyde konservesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunlar dışında, Ildırı Yöresel Ürünleri arasında dağ kekiği, karadut, domates, reyhan , ıhlamur, limon çiçeği, böğürtlen, acı biber, ceviz ve kozalak gibi çok çeşit taze ürünlere ulaşmak mümkündür.  Süslü paketlere sarılı ürünler, gelen misafirlerin ilk dikkatini çeken şeylerden biri oluyor.

Görülmesi gereken yerlerden biriside Ildırı Sahili olacak. Ünlü filozof Homer'ın da dediği gibi gün batımı burada bir başka. Adeta cenneti anımsatan bu şirin köyde, sizlere harika bir manzara eşlik ediyor. Günümüzde şehrin kalabalık ve yoğun temposundan uzak , kendi doğasını koruyan bir yer bulmak kolay olmuyor. Hele ki tarihi geçmişi de ekleyecek olursa bu köyde yok yok.

Peki Gelelim Ildırı Köyün'de Ne Yenir?

Bu harika köyü gezerken karnı acıkanlar için her yerde yerli halkın harika lezzetlerini tadabilirsiniz. Ildırı Köyü balıkları arasında çipura ile ünlüdür. Özellikle Ege'den çıkan balıklar için Ege Çipurası meşhur diyebiliriz. Özellikle en iyi çipura Çeşme'de çıkıyor. Bunlarla beraber turna , barbun , kefal gibi balık çeşitleri de oldukça bol bulunuyor. Ildırı Köyü içerisinde haftanın belirli günleri balık mezatı yapılıyor. Günlük yakalanan taze balıklar burada açık arttırma usülüyle satılıyor. Erken saatlerde düzenlenen mezat köy merkezinde yapılmaktadır. Ancak, hangi gün ve saat aralığında olduğu mevsimlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Oldukça doğal ürünlerin yer aldığı Ildırı Köyü'nün dağlarında adaçayı oldukça boldur. Taze ve doğal adaçayını ister kendiniz toplayın , isterseniz de köy pazarından alabilirsiniz.

Zeki Müren'in Meşhur Adası

Ildırı köyünde gezilecek diğer yerlerden birisi de , Zeki Müren Adası'dır. Adından da anlaşılacağı gibi ada Zeki Müren'in adası. Bu küçük ada Çayağzı Koyun'da yer alıyor. Bu küçük adanın üzerinde tek özelliği üzerinde sadece bir tane ağaç bulunmasıdır. Dönemde adaya ev yapmak istese de izin alamadığı için yapılamamıştır.

Ildırı Köyün'de denize girmek isterseniz, plajları oldukça temiz ve sakindir. Başka bir seçenek ise burada ki minik adalara ya da sığ koylara gidebilirsiniz. Belirli koylara düzenlenen tekne turları ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Gideceğiniz yerler maviliğin ve yeşilliğin her tonuna sahip doğa harikası yerlerdir. Özellikle yaz mevsiminde daha çok keyif alacaksınız. Yakınlarındaki gidilecek yerler arasında, Barbaros Koyu, Balıklıova gibi yerler de var.

Son Olarak Ildırı Köyü'ne Nasıl Gidilir Diye Merak Edenler İçin,

İzmir Otogarı hareketli servisler

Çeşme Merkez Otogarı

Çeşme- Ildırı Köyü toplu taşıma için 07.00- 00.00 arasında dolmuş ya da minibüs ile ulaşabilirsiniz.

Not olarak ekleyecek olursak , yaz - kış tarifesinde farklılıklar gösterebilir.

 

 

Yorumlar
Yorum Yok
Yorum Yap
Hizmetlerimiz

Yatta Yüzme ve Etkinlik

Yatta Balık Turu

Günübirlik Yat Turu

Yatta Akşam Yemeği

Yatta Söz Nisan Kutlamasi

Yatta Mezuniyet Kutlamaları

Yatta İş Toplantısı

Yatta Aile Yemeği

Yatta After Party

Özel Yat Partisi

Yatta Evlilik Teklifi

Yatta Bekarlığa Veda Partisi

Sıkça Sorulan Sorular

Teknemizin adı No Rules. 14 metre uzunluğunda , 485 beygir gücünde çift motordan oluşmaktadır. Motoryat içerisinde 2 kamara, 1 duş, 1 wc, mutfak ve oturma grubundan oluşan , ön ve arka kısmında da güneşlenme yeri vardır. Ayrıca arka tarafta yemek yerken manzarayı seyredebileceğiniz masa bölümü yer almaktadır.

Motoryatımızda sizlere sunduğumuz hizmetimizin kalitesi, güvenilir tekne turu için doğru adres diyebiliriz. Çeşme Yat Kiralama Ailesi olarak sizlere oldukça deneyimli olduğumuz bir konuda , saygıdeğer misafirlerimizi ağırlamaktan zevk duyuyoruz. Müşteri memnuniyetini her şeyden önemsiyoruz, güvenli ve konforlu bir tura katılmanız için çalışmaktayız.

Bu tarz motor yat kiralamak lüks sınıf tekne kiralama sınıfında yer alıyor. Sadece size özel hazırlanan teknemizde, kaptan ve servis personelimiz sizin ve halka vakit geçirmeniz için hizmet vermektedir.

Yat kiralama yaparken motor yatımız sadece size özel tahsis edilmiş olup, kaptan ve servis personelimiz dışında kimse bulunmuyor.

Misafirlerimizin konforunu oldukça önemsiyoruz. Kiralama yaptığınız süre boyunca rahatsızlık duyacağınız bir durum söz konusu olmayacaktır. Sizin rahatlığınız için kaptan ve servis personeli arkadaşımız flynnbeachte sizleri bekleyecektir. İstek ve arzunuza göre tekneye geri gelip sizelere yardımcı olacalardır.

Teknede bekarlığa veda gecesi, arter parti, doğum günü, evlenme teklifi gibi özel anlarınızda yanınızda olmaktan onur duyuyoruz. Bu tarz organizasyonlarınızı teknemizde gerçekleştirebiliriz.

Özel etkinliklerinizi hazırlarken birlikte çalıştığımız organizasyon şirketleri ile organize ediyoruz. Tercihinize göre özel gününüzü kendiniz de organize edebilirsiniz.

Motor yat kiralama ücreti taleplere göre değişiklik göstermektedir. Fiyat politikamız saatlik tekne turu, konaklamalı tekne turu, gezi turu, teknede akşam yemeği gibi durumlarda farklı fiyatlandırma olacaktır.

Sezonda özellikle özel yat kiralama yapmak için yoğun talep olacağı için kiralamak istediğiniz tarihten en geç 1 hafta önce rezervasyonunuzu yaptırmanız gerekmektedir.

Denizin durumuna göre tur devam edebilir. Tehlike oluşturacak herhangi bir durum söz konusu değil ise hava yağmurlu olsa da misafirlerimiz istiyorsa çıkabiliriz.

Genellikle çalıştığımız restoranlardan sipariş vermekteyiz. Yoğunluk olarak deniz mahsüllerinden oluşmaktadır. Ancak özel tercihlerinizi göz önünde bulundurarak yemek siparişinizi verebilriz.

Gün içerisinde istediğiniz özel yemek menüleri için anlaşmalı olduğumuz beachlerin yemek menülerinden dilediğiniz siparişi verebilirsiniz. Ücret tamamen tarafınıza aittir.

Havale - eft ya da limanda nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.

Hangi tarihte yat kiralama yapacaksanız, 1 hafta ( en geç ) rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyonunuzun kesinliği adına % 40 ön ödeme yapmanız gerekiyor. Gerisini tur gününde teknede ödeyebilirsiniz.

Konaklamalı yat turunda sabah 10.30 hareket saatimizde limandan ayrılıyoruz, ertesi gün sabah 08.00 gibi geri dönüş yapmaktayız. Saati sizlere göre düzenleyebiliriz. Konaklama için kişi sayısı en fazla 5 kişiliktir.

Sadece açık alanlarda sigara içebilirsiniz. Elektronik sigaralarda dahil..

Evet , dışarıdan alkol getirebilirsiniz.Getirilen yiyecek ve içecekler müşteri sorumluluğundadır.

Evet siz karar verebiliyorsunuz.Özel bir tercihiniz varsa, hava durumuna göre kaptanımızla beraber yeni bir rota oluşturabiliriz. Ancak gideceğimiz yerin mesafesine göre mazot tüketimi değişebileceğinden fiyatlar farklılık göstermektedir.

Günlük kiralama yaparken maksimum 7-8 kişi , konaklamalı kiralama yapacaklar için maksimum 5 kişi ile sınırlıdır.

Teknemizde bulunan tüm yolcularımıza seyahat sigortası yapılmaktadır.
İletişim